Jak zacząć mówić w języku angielskim?  A może masz problem z mówieniem w języku niemieckim, czy też hiszpańskim? Nie jesteś sam z tym problemem. Większość z nas ma problem z mówieniem w języku obcym mimo, że zna słówka oraz konstrukcje gramatyczne.

Jak zacząć mówić po angielsku

Wszystko pięknie układamy sobie w głowie, ale jak przychodzi moment wypowiedzenia się w języku angielskim, to język kołkiem staje nam w buzi. Pocimy się, twarz robi się czerwona i najchętniej zapadlibyśmy się pod ziemię. Mimo tego, że wiemy jak coś powiedzieć – nie potrafimy tego zrobić. Nic straconego. Istnieje wiele sposobów na przełamanie bariery w mówieniu w języku obcym. Oto kilka z nich:

Zaczynamy od głowy!

Tak właśnie od naszego nastawienia do mówienia w języku obcym musimy zacząć. Żadna technika, metoda, czy też nowinki techniczne nie załatwią za nas sprawy, jeżeli w głowie będzie blokada przed mówieniem w języku angielskim, niemieckim, czy też hiszpańskim. Często boimy się ośmieszenia, popełnienia błędu lub też bycia niezrozumianym.

Zawsze powtarzamy naszym uczniom, żeby przypomnieli sobie swoją ostatnią rozmowę z cudzoziemcem mówiącym w języku polskim. Czy osoba ta mówiła bezbłędnie? Czy miała idealny akcent? No na pewno nie!

Jak zacząć się uczyć po angielsku

Każdy z nas zdaje sobie sprawę, jak wiele wysiłku wymaga nauka języka obcego. Weźmy na przykład, proces uczenia się pierwszego języka przez dzieci. Słuchają, powtarzają, robią błędy, używają coraz bardziej rozbudowanych zdań, robią błędy, są poprawiane itp. itd. Bez mówienia w języku obcym i bez popełniania błędów nie nauczymy się języka obcego. Nie ma na to szans!

Musimy zmienić sposób myślenia na temat mówienia w języku angielskim, niemieckim, czy też hiszpańskim. Robię błędy, a co za tym idzie – uczę się i jestem coraz bliżej płynności w posługiwaniu się językiem obcym. Warto zapamiętać słowa Theodor’a Roosvelt’a: „Błędów nie popełnia ten, co nic nie robi”.

Wstydem nie jest mówić z błędami podczas nauki, na przykład,  języka niemieckiego, ale wstydem jest nic nie robić i bazować tylko na języku palca, nogi i łokcia.

Mówimy, mówimy i jeszcze raz mówimy!

Nie bez powodu małe dzieci tyle mówią. Wiedzą co robią. Bo, żeby nauczyć się języka hiszpańskiego lub tez każdego innego, musimy mówić. Słyszeć swój głos mówiący w języku obcym, robić błędy, być poprawianym i dalej mówić. Jest to jedyny sprawdzony sposób.

jak zacząć mówić po angielsku

Jeżeli nie masz z kim porozmawiać po angielsku, niemiecku albo hiszpańsku, zacznij mówić w języku obcym na głos do siebie. To pozwoli Ci oswoić się ze swoim głosem w języku obcym (a brzmi on zawsze inaczej i na początku dla nas dziwnie).

Usiądź przy biurku lub przed lustrem i postaraj się na początek nazwać otaczające Cię przedmioty. Po pewnym czasie spróbuj zbudować z prostymi słowami zdania. A z czasem opowiedz sobie na głos, na przykład, po angielsku co robiłeś w ubiegły weekend.

Słuchamy!

Słuchamy w języku obcym podcastów, nagrań, video, piosenek. Wszystkiego, co się tylko da. Nawet jeżeli nie rozumiemy tego, co słyszymy, to zostało udowodnione naukowo, że podczas słuchania języka obcego w mózgu tworzone są struktury niezbędne do nauki nowych słówek w języku obcym. Czyli im większa ekspozycja na język angielski, język niemiecki, czy też język hiszpański, tym lepsza zdolność uczenia się nowego słownictwa.

Choć brzmi to nieprawdopodobnie, to właśnie słuchanie języka obcego w różnych kontekstach (TV, YouTube, Netflix, podcasty itp.) odgrywa w jego nauce najważniejszą rolę. I absolutnie nie musimy, początkowo, rozumieć tego co słyszymy. Na pierwszym etapie słuchania najważniejszą rolę odgrywa osłuchanie się z językiem i tworzenie, wspomnianych już wcześniej, struktur w naszych głowach. Słuchanie języka obcego przyśpiesza jego uczenie się.

Uczymy się przez mówienie!

Uczenie się przez mówienie, czyli nauka języka obcego metodą bezpośrednią. Metoda bezpośrednia, czyli Direct English, Espanol Directo lub też w przypadku języka niemieckiego Directes Deutsch jest określana również jako metoda konwersacyjna. Jej głównym zadaniem jest nauczenie ucznia mówienia w języku obcym, a co za tym idzie przełamania bariery przed mówieniem w języku niemieckim, angielskim, czy też hiszpańskim. Jest to imitacja sposobu, w jaki dziecko uczy się swojego ojczystego języka. Więcej na temat metody bezpośredniej znajdziesz tutaj.

Z lekcji metodą bezpośrednią możemy skorzystać wygodnie, bez wychodzenia z domu. Wystarczy zapisać się na zajęcia grupowe, w małych efektywnych grupach, lub też na zajęcia indywidualne i zacząć się uczyć z lektorem przez mówienie.

Będziesz mieć kontrolę nad całym procesem uczenia, odpowiednie dobrane materiały do rozwijania umiejętności mówienia i nadzór wykwalifikowanego nauczyciel, którzy przeprowadzi Cię przez cały, często niełatwy, proces nauki mówienia w języku obcym.