Szacowany czas czytania: 5 minut

Jak zacząć mówić po angielsku
Co tu wpisać?

Jak zacząć mówić w języku angielskim?  Od wielu lat uczysz się języka angielskiego i nadal nie potrafisz mówić po angielsku? A może dopiero zaczynasz i ani jedno słow nie chce ci przejść przez gardło? Nie jesteś sam z tym problemem. Większość z nas ma problem z mówieniem w języku obcym mimo, że zna słówka oraz konstrukcje gramatyczne.

Znasz ten scenariusz? Wszystko pięknie układasz sobie w głowie, ale jak przychodzi moment wypowiedzenia się w języku angielskim, to język kołkiem staje ci w buzi. Pocisz się, twarz robi się czerwona i najchętniej zapadłbyś się pod ziemię. Mimo tego, że wiesz jak coś powiedzieć – nie potrafisz tego zrobić. Nerwy cię zjadają. A zatem jak zacząć mówić po angielsku?

Zaczynamy od głowy!

Tak właśnie zaczynamy od naszego nastawienia do mówienia w języku angielskim. Żadna technika, metoda, czy też nowinki techniczne nie załatwią za nas sprawy, jeżeli w głowie będzie blokada przed mówieniem w języku angielskim. Często boimy się popełnienia błędu lub tego, że nie będziemy potrafić powiedzieć tego, co chcemy.

Zawsze powtarzamy naszym uczniom, żeby przypomnieli sobie swoją ostatnią rozmowę z cudzoziemcem mówiącym w języku polskim. Czy osoba ta mówiła bezbłędnie? Czy miała idealny akcent? No na pewno nie! Czy się dogadali? Zapewne tak!

Jak zacząć się uczyć po angielsku
Co tu wpisać?

Nie boimy się popełniać błędów podczas mówienia po angielsku!

Każdy z nas zdaje sobie sprawę, jak wiele wysiłku wymaga nauka języka. Weźmy na przykład, proces uczenia się pierwszego języka przez dzieci. Słuchają, powtarzają, robią błędy, używają coraz bardziej rozbudowanych zdań, robią błędy, są poprawiane itp. itd. Bez mówienia w języku angielskim przy każdej sposobności i bez popełniania błędów nie nauczymy się żadnego języka. Nie ma na to szans!

Musimy zmienić sposób myślenia na temat mówienia w języku angielskim. Robię błędy, a co za tym idzie – uczę się i jestem coraz bliżej płynności w posługiwaniu się językiem obcym. Warto zapamiętać słowa Theodor’a Roosvelt’a: „Błędów nie popełnia ten, co nic nie robi”.

Pamietaj! Wstydem nie jest mówić z błędami podczas nauki języka, ale znacznie gorzej jest nic nie robić i bazować tylko na języku palca, nogi i łokcia.

Mówimy, mówimy i jeszcze raz mówimy!

Nie bez powodu małe dzieci tyle mówią. Wiedzą co robią. Bo, żeby nauczyć się języka angielskiego lub też każdego innego, musimy mówić. Słyszeć swój głos mówiący w języku obcym i oswajać się z nim.

Jeżeli nie masz z kim porozmawiać po angielsku, zacznij mówić w języku obcym na głos do siebie. To pozwoli ci oswoić się ze swoim głosem w języku obcym (a brzmi on zawsze inaczej i na początku dla nas dziwnie).

jak zacząć mówić po angielsku
co tu wpisać?

Usiądź przy biurku lub przed lustrem i postaraj się na początek nazwać otaczające cię przedmioty. Po pewnym czasie spróbuj zbudować zdania z prostymi słowami. A z czasem opowiedz sobie na głos po angielsku co robiłeś w miniony weekend.

Słuchamy!

Słuchamy w języku obcym podcastów, nagrań, video, piosenek. Wszystkiego, co się tylko da. Nawet jeżeli nie rozumiemy tego, co słyszymy, to zostało udowodnione naukowo, że podczas słuchania języka obcego w mózgu tworzone są struktury niezbędne do nauki nowych słówek w języku obcym. Czyli im większa ekspozycja na język angielski, tym lepsza zdolność uczenia się nowego słownictwa.

Choć brzmi to nieprawdopodobnie, to właśnie słuchanie języka obcego w różnych kontekstach (TV, YouTube, Netflix, podcasty itp.) odgrywa w jego nauce najważniejszą rolę. I pamiętaj – absolutnie nie musimy, początkowo, rozumieć tego co słyszymy. Na pierwszym etapie słuchania najważniejszą rolę odgrywa osłuchanie się z językiem i tworzenie, wspomnianych już wcześniej, struktur w naszych głowach. Słuchanie języka angielskiego w różnych kontekstach przyśpiesza jego uczenie się.

Uczymy się angielskiego przez mówienie!

Najlepiej nauczysz się mówić w języku angielskim – mówiąc w języku angielskim! As easy as it is! A tu najlepiej sprawdzi się metoda bezpośrednia. Metoda bezpośrednia, czyli Direct English jest określana również jako metoda konwersacyjna. Jej głównym zadaniem jest przełamania bariery przed mówieniem w języku angielskim. Jest to imitacja sposobu, w jaki dziecko uczy się swojego ojczystego języka. Więcej na temat metody bezpośredniej znajdziesz tutaj.

Z lekcji metodą bezpośrednią możemy skorzystać wygodnie, bez wychodzenia z domu. Wystarczy zapisać się na zajęcia grupowe, w małych efektywnych grupach, lub też na zajęcia indywidualne i zacząć się uczyć z lektorem w czasie rzeczywistym.

Będziesz mieć kontrolę nad całym procesem uczenia się, odpowiednio dobrane materiały do rozwijania umiejętności mówienia. A co najważniejsze – nadzór wykwalifikowanego nauczyciela, który przeprowadzi cię przez cały, często niełatwy, proces nauki mówienia w języku angielskim.


Dowiedz się więcej