Tekst przeczytasz w 3 minuty

Pogoda po hiszpańsku dla początkujących, czyli jak mówić o pogodzie w języku hiszpańskim na poziomie podstawowym?

Pory roku po hiszpańsku
Pory roku po hiszpańsku

Pogoda nie jest najważniejszym tematem do rozmów dla Hiszpanów – no chyba, że w Andaluzji, gdy temperatura przekracza 45 stopni w cieniu– wtedy jest to jedyny temat na ustach mieszkańców! Na początek wystarczy nam parę prostych zwrotów, żeby opisać proste zjawiska atmosferyczne. Zacznijmy od nazwania pór roku po hiszpańsku.

Pory roku po hiszpańsku (Las estaciones del año – pory roku) są dość łatwe do zapamiętania:

la primavera – wiosna

el verano – lato

el otoño – jesień

el invierno – zima.

Jak pytać o pogodę po hiszpańsku?

Z pomocą przychodzi nam pytanie ¿Qué tiempo hace? jaka jest pogoda?. Następnie w zależności od tego co chcemy powiedzieć, możemy użyć konstrukcji z czasownikiem hacer- robić lub z czasownikiem estar – być.

Mówienie o pogodzie po hiszpańsku z czasownikiem hacer- robić

Zwróćcie uwagę, że mówiąc o pogodzie po hiszpańsku w większości przypadków użyjemy czasownika hacerrobić. Czyli hace fresco będzie dosłownie znaczyć „robi zimno”. Brzmi dość osobliwie, ale tak już jest i po prostu trzeba się z tym osłuchać. Poniżej więcej przykładów z tym czasownikiem w mówieniu o pogodzie po hiszpańsku.

Hace frío – Jest zimno.

Hace fresco – Jest chłodno.

Hace calor – Jest gorąco; ciepło.

Hace sol – Jest słonecznie.

Hace viento – Jest wietrznie.

Hace buen tiempo – Jest ładna pogoda.

Hace mal tiempo – Jest brzydka pogoda.

Hace 15 grados – Jest 15 stopni.

Jaka jest pogoda po hiszpańsku
Jaka jest pogoda po hiszpańsku?

Mówienie o pogodzie po hiszpańsku z czasownikiem estar – być :

Oczywiście czasownika estar – być możemy również użyć do opisywania pogody po hiszpańsku. Czasownika estar – być służy po prostu do opisywania stanów tymczasowych w pogodzie:

Está nevando – Pada śnieg.

Está lloviendo – Pada deszcz.

Está tormentoso – Jest burzowo.

Está nublado – Jest pochmurno.

Estamos a 25 grados – Jest 25 stopni

Jak ćwiczyć słówka związane z pogodą po hiszpańsku?

Najlepszym sposobem na zapamiętanie słownictwa związanego z opisywaniem pogody po hiszpańsku jest codzienne opisywanie tego co dzieje się za oknem i zapisywanie tego na kartce. Po pewnym czasie zapisywanie na kartce nie będzie już koniczne, a my automatycznie w głowie będziemy do siebie mówić jaka jest pogoda po hiszpańsku.

A jeżeli macie ochotę porozmawiać o pogodzie po hiszpańsku z naszymi lektorami z Wysp Kanaryjskich, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby połączyć się z nimi i hablar sobre la clima (porozmawiać o pogodzie). Wystarczy zapisać się na indywidualny lub grupowy kurs języka hiszpańskiego w Rapid School Online.


Dowiedz się więcej

Wypełnij poniższy formularz, a my skontaktujemy się z Tobą, aby omówić dostępne opcje nauki i odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania.