Hiszpański język jest pełen tajemnic i fascynujących aspektów. Jednym z nich są hiszpańskie miesiące, które oprócz swojego funkcjonalnego charakteru, kryją w sobie historię, kulturę i tradycje. Dlatego dzisiaj zabieramy Cię w podróż przez hiszpański kalendarz, by poznać nie tylko nazwy miesięcy, ale także ciekawostki z nimi związane.

Odkryj Świat Hiszpańskich Miesięcy: Fascynujący Przewodnik po miesiącach w języku hiszpańskim.
Odkryj Świat Hiszpańskich Miesięcy: Fascynujący Przewodnik po miesiącach w języku hiszpańskim.

Miesiące po hiszpańsku

Jeśli jesteś gotowy na tę fascynującą podróż po czasie, zacznijmy od przedstawienia hiszpańskich nazw miesięcy z ich polskim tłumaczeniem i wymową:

Miesiące po hiszpańsku z wymową.
Miesiące po hiszpańsku z wymową.
 • Enero (Styczeń) – [e-ne-ro]
 • Febrero (Luty) – [fe-bre-ro]
 • Marzo (Marzec) – [mar-so]
 • Abril (Kwiecień) – [a-bril]
 • Mayo (Maj) – [ma-yo]
 • Junio (Czerwiec) – [chu-ni-o]
 • Julio (Lipiec) – [chu-lio]
 • Agosto (Sierpień) – [a-gos-to]
 • Septiembre (Wrzesień) – [sep-tyem-bre]
 • Octubre (Październik) – [ok-to-bre]
 • Noviembre (Listopad) – [no-vyem-bre]
 • Diciembre (Grudzień) – [di-cyem-bre]

Teraz, gdy mamy już podstawy, przenieśmy się do fascynujących ciekawostek związanych z hiszpańskimi miesiącami.

Ciekawostki na temat miesięcy w języku hiszpańskim

Język Hiszpański a Kalendarz

Hiszpański kalendarz jest bogaty w nazwy miesięcy, które często odnoszą się do historii i tradycji. To idealny przykład, jak kultura wpływa na język.

Días de los Muertos i Inne Święta związane z Światem Zmarłych w Hiszpanii

 • Día de los Muertos w Meksyku

To jedno z najbardziej widowiskowych i barwnych świąt na świecie. W dniach od 31 października do 2 listopada Meksykanie tworzą tzw. „ofrendas” (ofiary) w swoich domach, na których umieszczają zdjęcia zmarłych, ich ulubione jedzenie i napoje oraz kwiaty, zwłaszcza kolorowe nagietki. To ma przyciągnąć dusze zmarłych, by mogły odwiedzić swoje rodziny na ziemi. Święto jest pełne muzyki, tańca, przepysznych potraw, jak „pan de muerto” (chleb zmarłych), oraz charakterystycznych masek w kształcie czaszek, zwanych „calacas.”

Día de los Muertos w Meksyku – fascynujące i kolorowe świeto w Meksyku.
 • La Noche de Brujas w Hiszpanii

Choć Hiszpania nie obchodzi Halloween tak intensywnie jak niektóre inne kraje, to jednak w niektórych regionach istnieją podobne tradycje, zwłaszcza w regionie Katalonii. La Noche de Brujas (Noc Czarownic) to czas, kiedy dzieci chodzą od drzwi do drzwi, prosząc o słodycze, podobnie jak w tradycyjnym Halloween.

Miesiące Aksamitnego Klimatu

Jeśli kochasz ciepło i słońce, hiszpańskie miesiące od maja do sierpnia mogą Cię zainteresować. To idealny okres na podróżowanie i cieszenie się pięknem przyrody. Szczególnie popularnością cieszą się Wyspy Kanaryjskie wczesną wiosną oraz późną jesienią. Mówi się, że panuje tam wieczna wiosna, co bardzo sprzyja poprawie nastroju, gdy w Polsce jest szaro i buro.

Feria de Abril w Sewilli

Feria de Abril, znany również jako „La Feria,” to jedno z najbardziej rozpoznawalnych i kolorowych wydarzeń kulturalnych w Hiszpanii. Ten tygodniowy festiwal odbywa się w Sewilli, stolicy andaluzyjskiej prowincji, i przyciąga setki tysięcy odwiedzających z całego świata. Jest to okazja, by poczuć puls hiszpańskiej kultury, tradycji i radości życia.

Ferie de Abril w Sewilli - kolorowe święto w Hiszpani w kwietniu.
Feria de Abril w Sewilli – kolorowe święto w Hiszpani w kwietniu.

Tradycje Bożonarodzeniowe w Grudniu

Grudzień to czas świąteczny w Hiszpanii, a tamtejsze tradycje z pewnością Cię zaskoczą. Bliżej grudnia na pewno napiszemy na temat bożonarodzeniowych zwyczajów Hiszpanów. Natomiast już teraz zapraszamy do lektury naszego sierpniowego wpisu blogowego: Ciekawe zwyczaje Hiszpanów, które wprawią Cię w zdumienie.

Boże Narodzenie w Hiszpanii jest tradycyjnie w grudniu, ale nie jest tam tak zimno jak u nas.
Boże Narodzenie w Hiszpanii jest tradycyjnie w grudniu, ale nie jest tam tak zimno jak u nas.

Jeśli chciałbyś poznać język hiszpański jeszcze głębiej i bardziej osobowo, zapraszamy na zajęcia indywidualne i grupowe z naszym native speakerem, Antonio, który na co dzień mieszka na pięknej Gran Canarii. To doskonała okazja, by nie tylko opanować język, ale także poznać autentyczną kulturę i życie na Wyspach Kanaryjskich.

Lekcja próbna

Zapraszamy Cię do zajęć próbnych online, bez konieczności podpisywania żadnej umowy. Spróbuj naszych kursów i odkryj nowe możliwości już teraz!

Sprawdź nas na zajęciach próbnych!

Dowiedz się więcej

Wypełnij poniższy formularz, a my skontaktujemy się z Tobą, aby omówić dostępne opcje nauki i odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania.