Szacowany czas czytania: 6 minut

Szkolenia językowe online dla firm – na co zwrócić uwagę?

Za sprawą pandemii oraz konieczności przejścia na pracę zdalną wiele firm zdecydowało się również przejść na szkolenia językowe online dla firm. W wielu przypadkach był to strzał w dziesiątkę. Niestety nie zawsze szkolenia językowe dla firm są efektywne. Na co zwrócić uwagę, żeby wybrać odpowiednie szkolenie językowe dla swojej firmy? Jak sprawić, aby szkolenie językowe było efektywne?

Szkolenia językowe dla firm
Szkolenia językowe dla firm online to efektywna nauka z każdego miejsca na świecie.

Na czym polegają zajęcia językowe dla firm online?

Szkolenia językowe online dla firm to nic innego jak nauka języka obcego przez jedno z dostępnych narzędzi do komunikacji. Może to być zoom, Skype, Clickmeeting, Google Meets i wiele innych.

Weźmy na przykład zajęcia z języka angielskiego online dla firm w Rapid School Online. Po przeprowadzeniu zarówno pisemnych, jak i ustnych testów kwalifikacyjnych tworzymy małe grupy na tym samym poziomie. W następnych krokach:

  • Na platformie komunikacyjnej zakładamy konto firmy oraz indywidualne konta kursantów,
  • Generujemy grafik zajęć z oznaczeniem, że zajęcia te odbywać się będą online,
  • Każdy kursant po zalogowaniu się na swoje indywidualne konto ma dostęp do wygenerowanych zajęć i w prosty sposób – klikając „dołącz do zajęć”- przyłącza się do lekcji języka angielskiego.

Zalety nauki języka online

Nauka języka angielskiego, hiszpańskiego, czy też niemieckiego online z lektorem łączy w sobie zalety tradycyjnych lekcji z nauczycielem w klasie i nauki języka obcego przez aplikacje. Zdecydowanie dużo łatwiej jest uzgodnić termin zajęć w przypadku, gdy kursanci i lektor nie muszą dojeżdżać na zajęcia. Lektor i uczeń mogą być podczas zajęć na dwóch różnych krańcach świata. Przydatne jest to zwłaszcza w przypadku osób często podróżujących służbowo, które do tej pory nie miały szans na umówienie się na zajęcia z języka angielskiego z lektorem ze względu na częste wyjazdy.

Komunikatory dają lektorom możliwość tworzenia interesujących zajęć, dzięki możliwości stworzenia prezentacji, odtworzenia nagrania z YouTube, czy też tworzenia zorganizowanych notatek. Wszystko to wpływa na efektywność nauki online.

Szkolenia językowe dla firm

Szybsza jest również bieżąca kontrola postępów w nauce. Kursanci otrzymują na swoim koncie test online, który od razu po zakończeniu wyświetla wynik testu. Nauczyciel może od razu dać kursantom feedback na temat odpowiedzi w teście.

Wielu doświadczonych lektorów języka angielskiego online zauważa, że niektórym osobom jest łatwiej się odblokować  z mówieniem w języku angielskim podczas zajęć online. Łatwiej jest im pokonać nieśmiałość i przełamać barierę przed mówieniem.

Firmy, które wybierają kursy językowe online dla swoich pracowników, zapewniają im efektywne szkolenie językowe w dogodnym miejscu i czasie. Lekcje języka angielskiego online dają możliwość tworzenia grup z osób, które przebywają w różnych miejscach, miastach – a nawet krajach. W ten sposób lektor szkolący firmę ma możliwość stworzenia grup dobranych dokładnie pod względem poziomu, a nie dostępności pracowników w danym miejscu.

Co więcej, zajęcia językowe dla firm online nie wymagają angażowania dodatkowych sal konferencyjnych, a co za tym idzie znika problem zajętej sali konferencyjnej w godzinach spotkań z kontrahentami.

Wady nauki języka online

Podstawową wadą zajęć online jest zależność od niezawodności urządzeń oraz Internetu. Zdarza się bowiem, że czasami zawiedzie nas sprzęt lub połączenie internetowe jest za słabe. W takim przypadku zajęcia mogą rozpocząć się z opóźnieniem lub w najgorszym przypadku mogą być przełożone na inny termin.

Niektóre osoby mogą odczuwać dyskomfort związany z m mówieniem do „ekranu”. Czują się nieswojo, gdy podczas rozmowy mają przed sobą komputer, a nie żywego człowieka. Jest to natomiast kwestia przyzwyczajenia. Już po paru zajęciach kursant przyzwyczaja się do nowej sytuacji i coraz swobodniej bierze udział w zajęciach.

Niestety trzeba przyznać, że mało zdyscyplinowani kursanci niechętnie włączają kamerę, a co za tym idzie – migają się od czynnego brania udziału w zajęciach i zajmują innymi sprawami. Natomiast z pomocą przychodzi nam tutaj metoda bezpośrednia, która nacisk kładzie na mówienie. Kursant nawet przy wyłączonej kamerze musi brać czynny udział w zajęciach i odpowiadać na pytania lektora. 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze szkoły językowej online? Oto kilka istotnych kwestii?

Biorąc pod uwagę wszystkie wady i zalety nauki języka angielskiego, niemieckiego oraz hiszpańskiego online możemy stwierdzić, że podczas wyboru szkoły językowej online liczy się:

  • Wykwalifikowana i doświadczona w nauczaniu online kadra szkoły językowej,
  • Odpowiednia metoda do nauczania języka obcego online, np. metoda bezpośrednia, która polega głównie na odpowiadaniu na pytania nauczyciela podczas lekcji (Więcej o metodzie).
  • Profesjonalne narzędzia do przeprowadzania zajęć z języka obcego dla firm online oraz narzędzia do rzetelnego testowania online pracowników firmy,
  • Platforma komunikacyjna z firmą, gdzie firma będzie miała wgląd w postępy, frekwencję oraz wyniki testów,

Kursy online dla firm w Rapid School Online

Rapid School Online od wielu lat specjalizuje się w szkoleniach językowych dla firm. Nieprzerwanie do 2009 roku szkolimy firmy w ich siedzibach na terenie całego Śląska. Od 2018 nauczamy języka angielskiego, niemieckiego oraz hiszpańskiego również online.

Posiadamy do tego wszystkie niezbędne narzędzia oraz wykfalifikowaną kadrę. Można również powiedzieć, że metoda, której używamy (Direct English, Espanol Directo, Directes Deutsch) idealnie sprawdza się w szkoleniach językowych online dla firm.

Co tu dużo pisać – sprawdź nas na zajęciach próbnych!


Dowiedz się więcej